‘FETÖ’nün emniyet imamı’ Kemalettin Özdemir, 6 yıl sonra hakim karşısına çıkıyor

“FETÖ’nün Emniyet Müdürlüğü içindeki yapılanmasını sağlayan ilk ekipten olduğu” iddia edilen ve şimdiye kadar birçok FETÖ davasında tanıklık yapan ’emniyet imamı’ Kemalettin Özdemir hakkında “Silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası hazırlanan iddianame kabul edildi.

DHA’nın haberine göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunca yürütülen soruşturma kapsamında, Kemalettin Özdemir’in “silahlı terör örgütü kurma veya yönetme” suçundan 22,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebiyle düzenlenen iddianame, Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

Mahkeme, davanın ilk duruşmasının 11 Eylül 2024’te görülmesine karar verdi.

İDDİANAME ALİ YERLİKAYA’YA ‘MESAJ’ MI?

Birçok FETÖ soruşturmasında ve ana davasında tanık olarak dinlenen ve darbe girişiminden önce, 2015 yılında Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne giderek itirafçı olan Kemalettin Özdemir hakkında ilk kez 2018 yılında şüpheli sıfatıyla soruşturma başlatılmıştı. 7 Şubat 2018’de adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Özdemir hakkındaki iddianame ise bu ay içerisinde tamamlandı.

“FETÖ”den ayrılan Özdemir’in, başka bir yapılanma oluşturduğu ve “KÖZ” grubu olarak anılan bu grubun Emniyet içinde örgütlendiği iddia ediliyor.

Son dönemde suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın yargılandığı davaya giden süreçte, siyasilere “kumpas kurulduğu” iddiası gündemde.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 14 Mayıs’taki grup toplantısında “Birkaç emniyet müdürünün açığa alınmasıyla geçiştirilemeyecek bir komplo devrededir, nitekim hedef MHP, AK Parti, Cumhur İttifakı ve son tahlilde Türkiye’dir. 17-25 emniyet ve yargı ortaklı darbe girişiminin tekrarını planlayanlara boyun eğersek boyumuz devrilsin, göz yumarsak gözümüz çıksın, eyvallah edersek de kanımız kurusun. Yurt içinden ve yurt dışından hain FETÖ’cülerin, onlara sözcülük yapan satılmış, devşirilmiş sözde gazetecilerin bedel ödemesi yakındır ve kaçınılmazdır” demişti.

Açığa alınan emniyet müdürleri ise suçlamaları reddetmişti.

T24 yazarı Tolga Şardan, Özdemir hakkındaki soruşturmanın 6 yıl sonra tamamlanmasının bu krizin bir parçası olduğu yorumunu yapmıştı. Şardan, yazısında şu ifadelere yer vermişti:

“Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Fetullah Gülen cemaatinin bir dönem Emniyet İmamı olduğu gerekçesiyle Kemalettin Özdemir hakkında 22.5 yıl hapis cezası istemiyle dava açtı. 2018’de Özdemir’in gözaltına alınmasıyla başlatılan soruşturmanın mayıs başında iddianameye dönüştürülmesi dikkat çekici.

Bu soruşturma sürecinde de ilginç bilgiler var. İddianamede yer alan kimi ifadelerde yer alan isimlere bakarsak yine siyasete mesaj verildiğini söylemek yanlış olmaz. Hele ki iddianamede yer alan bir ifadede Özdemir’le bağlantılı olduğu belirtilen bir ismin yer alması doğrudan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya verilen ince mesaj niteliğinde. Yerlikaya’nın söz konusu isimle ilgili uyguladığı bir mahkeme kararı sonrasında sessiz sedasız yürüyen bir başka sürece yönelik işaret bu kanımca.”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir