DEM Parti’den Dersim Katliamı açıklaması: Asimilasyon devam ediyor

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Halklar ve İnançlar Komisyonu Eş Sözcüleri Yüksel Mutlu ile Mahfuz Güleryüz, Dersim Katliamı’nın yıl dönümüne dair yazılı açıklama yaptı. Açıklamada Dersim Katliamı’nın asimilasyon politikalar ile sürdürüldüğüne dikkat çekilerek, “Dersim halen tek dil, tek din uygulamalarıyla asimile edilmeye çalışılmaktadır. Bu tür uygulamalardan vazgeçilmesi toplumsal barışımız için vazgeçilmezdir” denildi.

’50 BİNDEN FAZLA İNSAN KATLEDİLDİ’

Açıklamada tarih boyunca baş eğmeyen ve özgür olmayı yaşam şekline dönüştüren Dersim’in, Osmanlı’dan günümüze kadar hemen hemen tüm iktidarların saldırılarına maruz kaldığına dikkat çekilerek, “4 Mayıs 1937’de alınan Bakanlar Kurulu kararıyla da tarihin en kanlı katliamlarından birine imza attı. 15 Kasım 1937’de Pir Seyid Rıza, oğlu ve tüm yol arkadaşları Elâzığ’da kurulan bir mahkeme tarafından idam edildi. Resmi rakamlara göre 13 bin, yerel kaynaklara göre 50 binden fazla insan bu katliamda katledildi, on binlercesi tehcire zorlandı” diye belirtildi.

Açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı: “Koçgiri’den Dersime, Maraş’tan Roboski’ye kadar tüm katliam ve soykırımlarla yüzleşmeden egemen tekçi faşizmin devam ettirilmesi, yenilerinin yaşanmasına cesaret vermiştir. Biliyoruz ki bu katliamlarla yüzleşmek, devletin kendi suçlarıyla yüzleşmesi ve aslında bugün bu suçların tekrar işlenmemesi demektir. 80’li yaşlarında katledilen Seyid Rıza ve çocukları başta olmak üzere bu katliamda kurşunlanan, süngülenen, bombalanan, uçurumlardan atılan, yakılan, zehirlenen, idam edilen, katledilen, sürgün edilen on binlerce mazlum insanımızın acılı hatıralarını yüreğimizin derinliğinde hissediyoruz.

Yitirdiklerimizin onurlu mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz. Seyid Rıza ve yol arkadaşlarının ve Dersim halkının katliamlara karşı geliştirdiği tarihi direnişi sahipleniyoruz. Diz çökmeyerek bugüne geldik, bu soykırımlar aydınlanana kadar mücadele edeceğiz!”

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir